piątek, 15 listopada 2013

CIASTKA Z KARDAMONEM

Te ciastka znalazłam na blogu Pieprz czy wanilia i zaciekawiły mnie użyciem mąki z cieciorki i ukochanego przeze mnie kardamonu. Pierwszy raz robiłam je według przepisu, a teraz postanowiłam poeksperymentować. Powodem eksperymentów były wytłoczyny po produkcji mleka słonecznikowo-migdałowego, które musiałam do czegoś wykorzystać. Oryginalne ciastka były bardzo słodkie (trochę za bardzo) i miały dość orientalny smak (przypominały mi herbatę po indyjsku), który nie każdemu może odpowiadać, choć ja uznałam że są pyszne. Ciastka po przeróbkach nie były już tak bardzo wyraziste w smaku, ale były pyszne i delikatniejsze niż oryginał.
Tak nam smakowały, że zjedliśmy większość wprost z blachy, jeszcze gorące. Niestety do zdjęć, w dniu następnym o poranku, zachowały się tylko dwa ciastka, które pożarliśmy chwilę po sfotografowaniu. Dlatego nie umiem powiedzieć jak się zachowują przy dłuższym przechowywaniu. Ale są tak dobre, że problemu z przechowywaniem najprawdopodobniej nie będzie.

Składniki:
(1 blacha ciastek)
  • 1,5 szklanki mąki z ciecierzycy
  • szklanka wytłoczyn z migdałów i słonecznika po produkcji mleka migdałowo-słonecznikowego, można też użyć zmielonych migdałów lub wytłoczyn z produkcji dowolnego mleka roślinnego
  • pół szklanki nierafinowanego cukru trzcinowego
  • 100g ghee - masła sklarowanego - można zastąpić zwykłym masłem, będzie nawet prościej
  • 1/8 szklanki oliwy
  • 3 łyżeczki mielonego kardamonu
Mąkę, wytłoczyny, cukier, kardamon i masło klarowane należy wymieszać w misce. Masło powinno być uprzednio posiekane na małe kawałki, ale i tak trzeba się trochę przyłożyć, żeby rozgnieść je z mąką na masę bez grudek masła. Jeśli używacie zwykłego masła na pewno będzie łatwiej - ghee jest twardsze. Po wstępnym ugnieceniu dodałam oliwę i dokładnie ugniotłam ciasto. Wszystko zależeć będzie od tego jak suchych wytłoczyn użyjecie. Ciasto powinno mieć konsystencję taką żeby dało się uformować z niego wałek - średnicy około 5 cm.
Jeśli użyjecie mielonych migdałów to najprawdopodobniej trzeba będzie dodać jeszcze łyżkę lub dwie zimnej wody. Jeżeli wytłoczyny nie będą bardzo mokre, to możliwe że ciasto będzie miało odpowiednią konsystencję. W takim wypadku należy wałek ciasta włożyć na pół godziny do lodówki, a potem wyjąć i pokroić na plastry grubości około 8 mm.
Jeżeli wytłoczyny będą mokre, tak jak u mnie, i nie da się zrobić zwartego wałka, nic nie szkodzi. Po prostu trzeba w takiej sytuacji formować niewielkie kulki i spłaszczać je w ręku a potem dodatkowo jeszcze rozpłaszczyć na blasze, ja właśnie tak zrobiłam.
Ciastka można układać dość blisko siebie, nie będą się rozpływać w trakcie pieczenia. Piekłam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, około 20 minut, ale najlepiej patrzeć kiedy zaczynają brązowieć. Nam smakowały takie trochę bardziej brązowe.

Przepis dodaję do akcji:
Zdrowe słodkości
Dominika

8 komentarzy:

  1. Mąki z cieciorki nigdy nie używałam. Za to kardamon uwielbiam, więc w ciastkach z pewnością bym się zakochała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdrowo i słodko- wspaniałe połączenie! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak wspaniale, że są takie osoby jak Ty, która dzieli się tak świetnymi przepisami. Po co kupować ciasta z cukierni, nafaszerowane cukrem i niezdrowymi składnikami skoro te ciastka biją je na głowę. Zrobiłam a le z mąki jaglano- gryczanej i wyszły przepyszne mimo, że za długo potrzymałam w piekarniku i wyszły twardawe to i tak będę te i inne ciastka z Twojej strony robić, dzięki śliczne;)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się że smakowały, je też bardzo lubię połączenie mąki jaglanej i gryczanej, super, że to połączenie wypróbowałaś. Inne przepisy też są dobre, polecam zwłaszcza moje pierniczki szwedzkie, oczywiście jeśli lubisz bardziej korzenne smaki :)

      Usuń
  4. A gdzie można zdobyć te wytłoczyny, co to jest, nie słyszałam o czymś takim, ogólnie nie robiłam ciastek z mąki z ciecierzycy, a kardamonu nie znam nawet smaku, jaki to ma smak? i chcę koniecznie spróbować tych ciastek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można użyć również po prostu zmielonych migdałów. Wytłoczyny to odpad z domowej produkcji mleka migdałowego, czyli migdałów blendowanych z wodą. Jeśli się nie robi takiego mleka i nie ma odpadów można zmielić w młynku do kawy migdały, lub kupić gotową mąkę migdałową. Kardamon to bardzo orientalna przyprawa, kojarzy się z Indiami, dla mnie ma zapach herbaty z mlekiem, do słodkości wymarzony.

      Usuń
  5. czy maslo klarowane mozna zastapic olejem ryzowym albo kokosowym?

    OdpowiedzUsuń