piątek, 17 maja 2013

PLACKI Z BANANEM

Kolejny śniadaniowy przepis na placki. Żeby mi się nie znudziło, za każdym razem wymyślam coś trochę innego. Były już naleśniki gryczane i placki owsiane, a dziś placki bananowe w wersji lux z polewą czekoladową. Znalezione tutaj, zmieniłam mąki i owoc. Łatwo się smażyły, nie było kłopotu z przywieraniem do patelni i utrzymywaniem kształtu (bezglutenowe placki czasem mają tendencję do tworzenia na patelni bezkształtnej papki - tu absolutnie tak nie było). Myślę, że na przyszłość dobrze by było dodać więcej banana. Z polewą czekoladową w dość dużej ilości, było to pyszne śniadanie i udane w kształcie, co nieczęsto się zdarza.

Składniki:
(10 placków o średnicy 12 cm.)
  • pół szklanki mąki gryczanej - u mnie zmielona z kaszy gryczanej niepalonej
  • pół szklanki mąki sorgo - można zastąpić dowolną inną lub dać więcej gryczanej
  • łyżka mąki z tapioki - można zastąpić mąką ziemniaczaną lub kukurydzianą
  • 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
  • pół łyżeczki sody
  • szczypta soli
  • banan
  • 1,5 szklanki wody
  • olej kokosowy do smażenia
Mielony len zalałam 6 łyżkami gorącej wody i odstawiłam na trochę. Wszystkie suche składniki zmieszałam razem. Zalałam wodą (1,5 szklanki) i wymieszałam. Dołożyłam namoczony len, wymieszałam dokładnie. Na koniec dorzuciłam pokrojonego w półplasterki banana i delikatnie zamieszałam. Konsystencja ciasta powinna być gęstsza niż naleśnikowego, ale nie za gęsta, tak żeby dało się je trochę rozprowadzić po wyłożeniu na patelnię. Smażyłam na rozgrzanym oleju kokosowym, wykładając ciasto na patelnię łyżką (2 płaskie łyżki na każdy placek) i rozprowadzając trochę. Jadłam z polewą czekoladową zrobioną z miodu (lub dowolnego syropu w wersji wegańskiej), oleju sezamowego i kakao.

Dominika

6 komentarzy:

  1. Boże jak zabójczo wyglądają ! Jadłabym je wszystkie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. ŚWIETNE, bardzo ładnie wyglądają

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy można mąkę gryczaną i sorgo pominąć dodając więcej tej z tapioki lub zastąpić tę gryczaną i sorgo inną - np. kokosową, dyniową, itp?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mąka z tapioki to prawie sama skrobia, nie radziłabym dawać jej jako podstawę placków, można trochę więcej jej dać, ale jako podstawę w takim razie potraktowałabym mąkę kokosową. A może jakąś orzechową jeśli możesz ich używać? Nie próbowałam jednak takiego składu, gwarancji dać nie mogę :)

      Usuń