sobota, 1 lutego 2014

ŚMIETANKA SŁONECZNIKOWA

Brakowało mi do tej pory dobrego zamiennika śmietany. Na śmietanę sojową jakoś nigdy nie trafiłam, a poza tym do sojowego mleka i śmietany jakoś mnie nie ciągnie. Postanowiłam spróbować zrobić śmietanę roślinną sama. Wybrałam słonecznik, ponieważ nie mam dobrego blendera a słonecznik jest dość miękki. Na migdały bym się chyba nie zdecydowała, albo musiałabym je dłużej moczyć. W każdym razie z migdałów również można taką śmietanę zrobić, jak również z owsa i ugotowanej kaszy jaglanej. Inspirowałam się przepisem z bloga sojaturobie, tyle że uprościłam procedurę.

Składniki:
  • szklanka słonecznika
  • 1,5 szklanki wody
  • sok z cytryny
  • sól i pieprz do smaku
Słonecznik zalałam dzień wcześniej szklanką wody na noc. Następnego dnia wypłukałam, zalałam nową szklanką wody i wrzuciłam wszystko do blendera. Miksowałam dolewając jeszcze w trakcie wodę, aż uzyskałam w miarę jednorodną konsystencję. Łatwiej jest miksować kiedy wody jest więcej, ale nie należy przesadzić, bo wyjdzie nam mleko a nie śmietanka. Na końcu dodałam trochę soku z cytryny, sól i pieprz. Przechowywałam w lodówce przez dwa dni.
Pyszny składnik do duszonych warzyw oraz jako dodatek do zup. Ja właśnie do tego ją wykorzystałam, co opiszę w następnym poście.

Dominika

1 komentarz: