Pozostaję w temacie dziwnych warzyw w różnych formach. Zatęskniłam za czarną rzepą, a że miałam akurat bulion na stanie, to powstała z owej rzepy zupa. Wykorzystałam przepis Gosi z trochę innej cukierni. Zupa wyszła łagodna i smaczna, brakowało jej tylko jakiegoś dodatku, więc nie zastanawiając się długo, zrobiłam ekspresowe, najprostsze, pyszne, chrupiące podpłomyki z mąki cieciorkowej, które ostatnio jadam nałogowo (dopóki znów mąka z cieciorki się nie skończy).
ZUPA Z CZARNEJ RZEPY
Składniki:
(2 porcje)
- 2 czarne rzepy
- pół pora
- 2 ząbki czosnku
- 3 szklanki bulionu - u mnie zrobiony własnoręcznie bulion z włoszczyzny i standardowych bulionowych przypraw
- majeranek
- tymianek
- pieprz i sól
- oliwa
Rzepy obrałam i pokroiłam w grubą kostkę. Por i ząbki czosnku pokroiłam w plastry. W garnku na rozgrzanej oliwie przesmażyłam por z czosnkiem, dorzuciłam rzepę, dodałam przyprawy, zalałam bulionem i gotowałam do miękkości warzyw. Całość zmiksowałam ręcznym blenderem i doprawiłam do smaku.
PODPŁOMYK Z CIECIERZYCY
Składniki:
(1 porcja - placek o średnicy 24 cm.)
- pół szklanki mąki z cieciorki
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki czarnej soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia - u mnie bezglutenowy eko
- pół szklanki wody
- oliwa
Wszystkie składniki wymieszać razem, najlepiej robi się to trzepaczką. Można do ciasta dodać odrobinę oliwy, przy dobrej patelni nie trzeba jej będzie dodatkowo oliwić. W przypadku zwykłej patelni, należy ją naoliwić, rozgrzać i wyleć na nią roztrzepane ciasto. Na średnim ogniu smażyć placek dopóki się od spodu nie zbrązowi, przełożyć placek na drugą stronę i również zbrązowić. Im lepiej wysmażony tym będzie bardziej chrupki. Po zdjęciu z patelni można pokroić nożem do pizzy na dogodniejsze do jedzenia ręką części. Zajadać od razu, najlepszy jest ciepły, choć na zimno też smaczny.
Dominika
Dominika
nie wiem co lepsze- zupa czy podpłomyk! pyszny duet! :)
OdpowiedzUsuń